Jag kommer ha en låg och bred tank, måtten blir 100x60x40. Det gör jag mycket för att komma undan att behöva bygga en bakgrund (eftersom jag inte gillar såna). Eftersom jag har ett sånt lågt kar så tror jag inte det hade blivit snyggt om det vore täckt. Tanken är lite att man ska betrakta det snett ovanifrån. Jag vill efterlikna hur en liten bäck möter ett träsk.
Eftersom jag kommer ha en öppen tank, vilket inte är det vanliga för paludarium, så kommer jag antagligen få problem med att luftfuktigheten blir för låg för många av de växter jag tänker mig. Jag hoppas att det skall gå att lösa genom att några gånger per dag dränka landdelen genom att pumpa upp vatten från en sump. Eftersom jag inte vill ha några slangar över kanten så blir det till att lära sig hur man borrar i glas. Det passar ganska bra med för om allt skiter sig så gör jag om det till saltvatten. Eftersom både träsk och korallrev är väldigt näringsfattiga så tänkte jag ändå skaffa RO nämligen.
Det kommer bli en ganska tekniktung historia så lite längre fram ska jag programmera en mikrokontroller för att styra det hela.
I växtväg vill jag så långt som möjligt hålla mig till europeiska/nordamerikanska arter eftersom det är den typen av träsk jag vill efterlikna. Det kan mycket väl gå dåligt eftersom de flesta såna växter vill övervintra. Planen är att hämta lite trägrenar i naturen och sen ha olika sorters mossor och gräs på den torrare delen och flytväxter i vattendelen. Köttätande växter är fina och passar bra in i biotopen.
När det gäller djuren så bryr jag mig inte om var de kommer ifrån (åtminstone inte tills jag fixar med kylning om det händer). Jag vill dock ha djur som lever i träskliknande miljöer. Det lutar åt ett stim av galaxyrasboror och någon naturform av Betta. Alternativet är killis.
Jaja, först ska man bygga bänk
